Nemyslete na
růžového Slona!

Laboratoř osobního rozvoje

”Nemyslete na růžového slona!” Říkám člověku, který sedí naproti mě. Chvíli na mě kouká a zvažuje, jestli mne nezavřít do blázince. Ztěžka polkl a zeptal se mě:
“Jak to myslíte, pane doktore?”

Ale začněme od začátku. Je to tak dvacet let zpátky, co jsem tuhle větu o růžovém slonu uslyšel prvně. A první, co mě napadlo, bylo: „Cože?!? Co je to za hloupost?“

Jenže od té doby jsem tuto instrukci na sobě a pak později s mými klienty vyzkoušel snad tisíckrát a pořád funguje!
Nemyslete na růžového slona. První z vět, která mě zaujala v PSYCHO literatuře, té skutečně odborné.
A ta věta mě dostala. Nakonec jsem své zájmy, které v té době zahrnovaly vše od teorie superstrun až po struny na kytaře, pomalu zúžil na jediný a tím je lidský mozek.

 

Proč? Protože ten je NEJ entitou ve vesmíru. Složitější než vesmír sám. Protože počet spojení mezi neurony je větší než počet známých hvězd, které můžeme pozorovat z naší planety. Ať už filozofie, nebo kvantová fyzika zkoumá kterékoliv neuvěřitelné světy, tak mozek je tím nástrojem, který zkoumá. Žádný jiný nástroj nemáme a to, co vidíme v zrcadle, jak popisujeme realitu kolem sebe, závisí na malinkatých pochodech uvnitř naší lebky. Tam uvnitř je to ale někdy úplně jinak, než předpokládáme.

******

Nemyslete na růžového slona, je jedním ze základních myšlenkových manévrů, který vám ukáže mozek za oponou, za kulisami. Proto se pro mně stala symbolem celého tohohle hravého a zvědavého bádání, osobního růstu a víry v lidstvo.

Schválně si to zkuste. Zavřete oči, uvolněte se a o nic neusilujte. Vyčistěte mysl, pak se začněte ze všech sil snažit o jednu jedinou věc: Nemyslete na růžového slona!

 

A co se stalo?

Před očima máte jednu jedinou věc! Růžového slona!
Tento imaginační manévr demonstruje několik základních věcí v naší mysli:

  • Sílu představivosti.
  • To, že nemáme nad sebou i nad světem tak velkou kontrolu, jak si přestavujeme a ani jakou bychom si možná přáli.
  • Mozek nerozumí formulaci NE a to má sáhodlouhé důsledky. Můžete si říkat, tohle už nechci a přeci se to děje dál. Můžete mít pocit, že děláte vše proto, abyste šli opačným směrem a přeci jako v začarovaném lese skončíte znovu na tom samém místě.
  • Každá dlouhá cesta začíná prvním krokem.

 

Nemyslete na růžového slona!