Nemyslete na
růžového Slona!

Laboratoř osobního rozvoje

Co nakopne dobrou náladu?
Vytvořeno:Únor 28th, 2014
Autor: Robert Kačeňák

Pro mnohé z mých klientů není příchod jara ve znamení slunce, ale naopak ve znamení deprese.

Špatná nálada, nekvalitní spánek, onemocnění kůže nebo zhoršení paměti může signalizovat, že se tato nemoc znovu hlásí o slovo. Když potíže vypuknou naplno, mnoho lidí uvízne na rozhodující křižovatce při otázce, zda začít brát léky, nebo vyhledat psychoterapeuta.

 

Jak ale napoví selský rozum, nejlepší je prevence. Zamyslete se. Proč deprese přichází na jaře? Nejrozšířenější teorie říká, že je to proto, že tělo je vyčerpáno nedostatkem světla a živin. Dvou základních předpokladů pro vznik serotoninu a melatoninu, dvou hormonů dobré nálady. Na úplném počátku, když si všimneme depresivních příznaků, proto můžeme celý proces zpomalit až zastavit tím, že doplníme organismu chybějící esenciální kyseliny. Ty si tělo totiž nedokáže vyrobit samo. Získává je z potravin nebo z doplňků stravy.

 

Proti depresi zabírá přírodní esenciální aminokyselina tryptofan, která je známá i pod názvem L-tryptofan.  K přírodním zdrojům patří telecí, krůtí a kuřecí maso, kešu oříšky, slunečnicová semínka, ovesné vločky, banány, ředkvičky, špenát, fazole, mléko, čokoláda.

Vyextrahovaný a koncentrovaný L-tryptofan se dá  koupit v lékárnách i jako potravinový doplněk. Doporučená denní dávka je 250 až 500 mg. Přípravek zlepšuje i spánek a regeneraci organismu. Kromě toho s jeho pomocí můžete i zhubnout. Potlačuje totiž záchvaty „žravosti“, ze kterých byste pak měli špatné svědomí a kila navíc. Užívání tryptofanu velmi příznivě ovlivňuje nejen deprese, úzkosti, strach a fóbie, ale i posttraumatický stres, migrény, premenstruační syndrom nebo revmatické bolesti.

 

Mnoho klientů se na mě obrací s doporučením, jak si mohou pomoct, co užívat pokud ještě deprese není hluboká a oni nechtějí sáhnout po antidepresivech. Pro všechny jsem připravil tento seznam bylinek proti depresi:
* Levandule lékařská – užívá se lihový extrakt nebo čaj z květů, vhodná i do koupele
* Chmel otáčivý – užívá se čaj  (Všichni vědí, že po pivu nemá nikdo plačtivou…:-)
* Meduňka lékařská – užívá se lihový extrakt nebo čaj z listu a nati, vhodná i do koupele
* Oves setý – užívá se čaj z rozmačkaných plodů a dělají se koupele z odvaru z ovesné slámy
* Rakytník řešetlákový – užívá se lihový extrakt, čaj nebo šťáva z plodů

 

Tyto a další užitečné léčivé přípravky najdete ZDE

Zdroj:web

Rubriky:Jiné MozekŠtítky:

Napsat Komentář

Více v koučink
Vaše šťastná třináctka aneb 13 věcí, které psychicky odolní lidé nedělají.

Lidé, kteří jsou psychicky silní a odolní vykazují jisté společné znaky. Jaké to jsou?   Někdy v životě bývá užitečné nejprve...

Zavřít